XX Wystawa Wielkanocna – fotorelacja

Wielkanocna cieszy się wspaniałą i długą tradycją w naszej gminie – w tym roku odbywa się już po raz 20-sty i gościła aż 100  rękodzielników z Gminy Sanok oraz okolic.

Wystawa, organizowana przez Wójta Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury,  swoją magiczną atmosferą przybliża nas do wyczekiwanych Świąt Wielkiej Nocy i wiosny oraz przypomina najpiękniejsze tradycje, smaki oraz symbole z nimi związane.

Na wystawie z każdej strony wzrok przykuwały kolorowe pisanki, zdobione różnymi technikami: tradycyjne, malowane, ażurowe, zdobione wełną owczą, czy bibułą, palmy wielkanocne, hafty, wyjątkowe figurki baranków i zajączków wielkanocnych, lalki, kwiaty z bibuły oraz wspaniałe koszyki wiklinowe.

Otwarcie uświetnił także występ utalentowanej aktorsko grupy obrzędowej „Strachoczanie” ze Strachociny, prowadzonej pod kierunkiem Pani Agaty Cecuły oraz Pani Jolanty Pielech. która zaprezentowała tradycyjne wielkanocne zwyczaje.

W imieniu Pani Wójt Anny Hałas, wystawę otworzył Paweł Wdowiak, Sekretarz Gminy Sanok. „Serdecznie dziękuję wszystkim naszym artystom za zaprezentowanie swojego talentu – Wasze rękodzieła inspirowane Świętami Wielkiej Nocy to prawdziwe małe dzieła sztuki. Dziękuję również wszystkim Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, które upiekły i wzięły udział w konkursie na pieczywo obrzędowe wielkanocne. Dziękuję również  grupie obrzędowej „Strachoczanie” ze Strachociny, która po raz kolejny zaprezentowała nam tradycyjny obrzęd”.

Jubileuszowa wystawa jest szczególnie ważna i sentymentalna dla Pani Krystyny Kafary, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, która 20 lat temu zainicjowała spotkania rękodzielników. “To dzięki Wam drodzy rękodzielnicy, mogą odbywać się nasze wystawy. Odwiedzając wystawę trzeba się pochylić nad każdą pracą, bo każda z nich ma dusze. Rękodzielnicy wkładają w te prace całe swoje serca i to jest najpiękniejsze” – mówiła Krystyna Kafara.

Wyniki konkursu na pieczywo wielkanocne:

I kategoria – pieczywo tradycyjne:

Bułka wielkanocna – I miejsce – KGW Niebieszczany, II miejsce – KGW Lalin i KGW Liszna, III miejsce – KGW Pakoszówka i KGW Prusiek

Chleb wielkanocny – I miejsce – KGW Mrzygłód, II miejsce – KGW Łodzina i KGW Falejówka

 

II kategoria – pieczywo współczesne:

– Nagroda specjalna za tort w  kształcie koszyka wielkanocnego – KGW Płowce

– Sernik – I miejsce – KGW Kostarowce i KGW Dębna, II miejsce – KGW Srogów Górny

Torty – I miejsce – KGW Trepcza i KGW Srogów Dolny, II miejsce – KGW Sanoczek

Mazurek – I miejsce – KGW Strachocina, II miejsce – KGW Bykowce i KGW Zabłotce, III miejsce – KGW Tyrawa Solna, KGW Markowce, KGW Pisarowce, KGW Wujskie, KGW Jurowce, KGW Hłomcza

Zapraszamy wszystkich to podziwiania pięknych, zdobionych, kolorowych pisanek oraz wszystkich niezwykłych wyrobów sztuki użytkowej z motywami świątecznymi i wiosennymi.

Drodzy Rękodzielnicy, gratulujemy i zazdrościmy Wam takiego talentu!