Gminne Obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości

10 listopada 2019 roku w Sali Wiejskiego Domu Kultury w Strachocinie, odbyły się Gminne Obchody 101 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.Następnie z koncertem pieśni patriotycznych wystąpiła orkiestra dęta z Pakoszówki. Piękny program patriotyczny przygotowali nauczyciele              i uczniowie Szkoły Podstawowej w Strachocinie. Program rozpoczął się bardzo wzruszającą sceną z udziałem białego orła, którego zaatakowały czarne ptaki symbolizujące trzech zaborców. Dzieci z klas 1-3  śpiew połączyły      z ciekawym układem choreograficznym. Uczniowie z klas młodszych i starszych recytowali wiersze, przepełnione miłością do Ojczyzny.

Grupa obrzędowa „ Strachoczanie ”,  uczniowie szkoły i cała licznie zgromadzona publiczność, wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Na zakończenie z wiązanką pieśni żołnierskich, wystąpiła kapela podwórkowa „ Biesiada ”.

    Była to niezwykle podniosła uroczystość, podczas której zostały wypowiedziane ważne dla każdego Polaka słowa : „ Będąc zatem obywatelami świata, Europejczykami, pamiętajmy jednocześnie skąd nasz ród. Nie wstydźmy się religii, tradycji i ideałów naszych przodków. Bądźmy dumni z dziejów i kultury naszego tysiącletniego narodu, bo tak jak drzewo bez korzeni, tak naród bez historii nie ma szans na przetrwanie ”.